Obrázek
A tým

Rytíři přepsali rekordy klubové historie: Plekanec navázal na Nového z roku 1975!

12. 2. 2022 od Lukáš Jůdl / Foto: Roman Mareš
O klubové statistiky Rytířů Kladno se dlouhodobě stará Petr Hubáček. Ten dal dohromady zajímavý přehled překonaných klubových rekordů, které se měnily po utkání s Karlovými Vary i po několika desítkách let.

Plekanec dal gól ve třech proti pěti

Tomáš Plekanec v utkání 51. kola extraligy pláchl všem karlovarským soupeřům, když zrovna Energie hrála přesilovou hru pět na tři. Plekanec po svém sprintu překonal gólmana Lukeše, zvýšil na 4:0 a zároveň přepsal klubovou historii po více než 46 letech.

V jakém ohledu? Dal za Kladno gól v nejvyšší tuzemské lize při dvojnásobném oslabení. To se naposledy povedlo 5. prosince 1975 Milanovi Novému proti Spartě při výhře 3:1. Mezi tím se kladenskému mužstvu stejným způsobem podařilo skórovat třikrát, ale vždy to bylo "jen" ve druhé nejvyšší soutěži.

Třikrát ve zmíněném rozmezí 46 let obdrželo Kladno gól, když naopak hrálo pět proti třem. Naposledy takto inkasovalo 3. listopadu 2011 s Mladou Boleslaví, když se ve třech proti kladenským pěti prosadil Roman Tomas.

Neprůstřelný Bow

150 minut a 54 vteřin. To je stopáž, během které zůstává Landon Bow nepřekonaný. Kanadský fantom má nyní na svém kontě dvě vychytané nuly v řadě a naposledy inkasoval branku v polovině druhé třetiny utkání 49. kola s Libercem (11. února v čase 31:38 od Adama Klapky).

Co se týče jednoho kladenského brankáře, je to historicky nejdelší šňůra bez inkasovaného gólu, která se minimálně o pár vteřin protáhne v nedělním utkání s Brnem. #Věříme však, že to nakonec bude natažení šňůry v minutách. V roce 2004 zůstávalo Kladno bez obdržené branky ještě déle a sice 201 minut a 58 vteřin. Tato porce minut se však rozdělila mezi Zdeňka Orcta a Miroslava Kopřivu.

Pevné postavení v brankovišti

A kanadský hrdina ještě jednou. Před sezonou přicházel Landon Bow s tím, že chce v bráně co největší prostor. V minulém ročníku totiž jako trojka Dallasu Stars převážně jen cestoval s týmem po NHL a v zápasech nechytal. Letos je to jiný příběh. Bow se stal jasnou jedničkou a patří mezi gólmanskou špičku celé extraligy.

Jen párkrát pustil do brankoviště Davida Stahla a nyní ho jistí zkušený Jaroslav Janus. Bow je však neunavný a chytá dál. Díky tomu sahá po klubovém prvenství v počtu odchytaných minut v jedné sezoně. Doposud Bow odchytal 47 zápasů (konkrétně 2820 minut a 6 vteřin). První v klubové historii nadále zůstává Jan Chábera (na fotce výše), který v ročníku 2012/13 odchytal 48 zápasů a v brankovišti strávil 2845 minut a 11 vteřin.

V neděli proti Brnu tak může Bow ovládnout i tabulku této klubové statistiky!