Kladno čeká cesta do Plzně. Zopakuje tam předchozí úspěch?

4. 1. 2024 od Martin Kolačkovský/ Foto: Roman Mareš
Zatímco si všichni zvykají na nový letopočet v kalendáři, tak kladenské Rytíře čeká druhý venkovní duel v krátkém sledu. V pátek 5. ledna Kladeňáci odcestují na led Plzně, kde zvítězili třikrát v řadě. Naváží na tuto bilanci i v roce 2024?

Gólové hody z první třetiny stačily soupeři ke třem bodům

První utkání nového roku sehrálo Kladno v Hradci Králové 3. ledna a opatrný úvod klání byl brzy historií. Nejprve sice domácí neproměnili trestné střílení, vedení jim ale o několik chvil na to zařídil z přesilovky Perret. Srovnání zajistil svou první extraligovou brankou Chris Martenet, který z bezprostřední blízkosti překonal brankáře Lukáše. Domácí si ale dvěma góly vzali vedení zpět a vypadalo to, že půjdou do šaten s pohodlným náskokem. Proti byl ale Eduards Tralmaks, který trefou do horního růžku dvě sekundy před koncem úvodní periody snížil na průběžných 3:2. Brankáři ale pak zavřeli svá brankoviště a hosté zpečetili své vítězství 4:2 až v poslední minutě při kladenské hry bez brankáře.

Bojovné utkání překlopil na plzeňskou stranu Söderlund

Kladno se s Plzní naposledy střetlo 19. listopadu. Zápas, který začal slavnostním ceremoniálem, ve kterém se Tomáš Plekanec rozloučil s aktivní kariérou, nezačal pro kladenské barvy ideálním způsobem. Hosté se totiž po nedorozumění v obraném pásmu domácích dostali brankou Šilera do vedení, které bylo na konci úvodního dějství navýšeno Finem Rekonenem. Pak ale otěže přebrala domácí družina, která v poslední minutě téhož dějství srovnala na 2:2, když se postupně prosadili Martin Procházka a Jiří Ticháček. Poslední perioda probíhala v opatrném duchu, činili se oba brankáři a ani jeden z týmů nechtěl připustit skórování soupeře. Když už to vypadalo, že utkání dospěje do prodloužení, tak se z nenápadné akce prosadil plzeňský Söderlund, který pak do prázdné branky zvýšil na konečných 4:2.

Kladenským se na plzeňském ledě v poslední době daří. Kladno zde totiž uspělo hned třikrát v řadě. Naopak v domácích duelech si proti Plzni často neví rady a vyhrálo zde naposledy v sezóně 2019/2020.

Poslední výhra Rytířů s Plzní proběhla 1. října 2023, tehdy hosté urvali dva body v devítigólové přestřelce a vyhráli 5:4 v prodloužení.

Západočeši se v poslední době zvedli a prozatímním vyvrcholením této bilance je poslední vysoká výhra 8:0 nad Olomoucí. Z posledních pěti střetnutí vybojovali osm bodů z patnácti možných, jediné dvě porážky zapsali v domácím utkání se Spartou a na ledě Energie Karlovy Vary.

Vyrovnaná brankářská dvojice nese ovoce

Plzeňští vstřelili i přes kanonádu v poslední extraligovém kole souhrnně méně branek než Rytíři. Z celkového počtu šestasedmdesáti branek jich nejvíc zapsal Jakub Lev. Devíti brankový útočník je následován trojicí hráčů, kteří vsítili sedm branek. Jedná se o útočníky Rekonena, Söderlunda a o obránce Zámorského. Právě poslední jmenovaný hokejista vede tabulku kanadského bodování západočeského mužstva.

V brankovišti se celkem pravidelně střídá dvojice maskovaných mužů. Do sedmnácti duelů nastoupil Dominik Pavlát, jen o dva zápasy méně odchytal Slovák Samuel Hlavaj. Zajímavostí je, že oba dva mají bohaté zkušenosti z národních týmů svých zemí.

Utkání 33. kola extraligy mezi Plzní a Kladnem se odehraje na západočeském ledě 5. ledna a začne v 17:30. Je samozřejmostí, že i páteční duel mohou sledovat diváci v přímém přenosu, který nabídne O2 TV Sport.