3:4
3:4

Z pražského ledu body neodvážíme, rozhodla druhá třetina

26. 12. 2023 od Jakub Liška / Foto: Roman Mareš
Druhý svátek Vánoční přinesl další kolo Extraligy. V něm se Rytíři představili na ledě úhlavního soka z hlavního města. První třetina i přes vyrovnaný průběh a zajímavé kladenské šance nabídla pouze gól Sparty. Ve druhém dějství již Pražané odskočili na rozdíl čtyř branek a Kladeňákům se nedýchalo lehce. Závěrečná perioda přinesla bláznivou dvouminutovku, kde padly čtyři branky, z toho hned tři vstřelilo Kladno. Na obrat to ale nestačilo a z Prahy odjíždí Rytíři s prázdnou.
2023/2024, Tipsport extraliga, 30. kolo,  úterý 26.12.2023, Praha, O2 arena
Sparta
5:3
1:0, 3:0, 1:3

Branky a nahrávky: 19. Sobotka (Kempný, Řepík), 25. Kousal (Řepík, Krejčík), 26. Chlapík (Forman), 36. Sobotka (Kestner, Kempný), 47. Krejčík (Forman, Chlapík) 47. Procházka (Ticháček), 48. Kusý (Hejda, Klepiš), 49. Smoleňák (Procházka). Vyloučení: 2:3Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Nejlepší hráči utkání: Vladimír Sobotka Martin Procházka.

diváci12707
Sparta: Kořenář – Moravčík, Krejčík, Němeček, Irving, Kempný, Mikliš, Tomek – Kousal, Sobotka, Řepík – Chlapík, Horák, Forman – Kestner, Lajunen, Buchtele – Hauser, Konečný, Mužík.
Kladno: Brízgala – Dotchin, Hejda, Ticháček, Babka, Veber, Slováček – Tralmaks, Klepiš, Kusý – Jágr, Pytlík, Strnad – Smoleňák, Melka, Procházka – Bláha, Jarůšek, Sideroff.

První ohrožení branky si připsal po pár minutách domácí Sobotka, který rozezvonil levou tyč. Na druhé straně se snažil překvapit Kořenáře střelou od mantinelu Pytlík, brankář domácích se ale nachytat nenechal. Zcela osamocen se před brankou ocitnul Procházka, minul však branku. Následně se musel činit Brízgala, který si pokryl střely Horáka i Mikliše. Při přesilové hře Sparty ujel do samostatného úniku Melka, škvíru mezi betony ale nenašel. Další početní výhoda Pražanů již skončila brankou, kdy dostatečný důraz před brankou prokázal Sobotka a dorazil puk za brankovou čáru - 1:0.

Adam Brízgala se ani nestačil ve druhém dějství rozdýchat a už musel vytáhnout důležitý zákrok proti střele z první od Horáka. Pořekadlo nedáš, dostaneš poté pocítili Rytíři, kdy nejprve nezakončili akci dva na jednoho a následný protiútok domácích vyřešil gólově Kousal - 2:0. O minutu později se většina diváků v O2 areně radovala znovu, kdy rychlou akci zakončil přesně pod horní tyč Chlapík - 3:0. Během přesilové hry Kladeňáků si připsal skvělý zákrok Brízgala při úniku dvou domácích hráčů. Noční můrou Sparťanů ze druhé třetiny bude jistě fantom Adam Brízgala, který trápil domácí střelce skvělými zákroky. Krátce před druhou sirénou přišel čtvrtý zásah domácích, kdy si do slotu sjel Sobotka a propálil Brízgalu - 4:0.

Závěrečnou část začala Sparta útokem tři na jednoho, gólem ovšem neskončil. Při nedorozumění u kladenského střídání se dostal do úniku Konečný, na Brízgalu si ale nepřišel. Do útočného pásma Rytířů vjel s pukem nikým nehlídaný Martin Procházka a chladnokrevně zakončil do sítě - 4:1. Ještě v téže minutě byl však rozdíl opět čtyřbrankový, a to zásluhou dorážky do poloprázdné branky Krejčíkem - 5:1. Za minutu přidali Kladeňáci nicméně další dvě branky. Nejprve skvěle tečoval nahození Hejdy mezi betony Denis Kusý - 5:2. Vzápětí se z předbrankového prostoru prosadil Radek Smoleňák - 5:3. O bekhednovou kličku na Kořenáře se pokusil Slováček, nebyl však úspěšný. Záverečné minuty zkusili Kladeňáci hru bez brankáře, požadované srovnání výsledku ale nepřišlo, konečný výsledek 5:3 tak zůstal.

Sparta: Pavel Gross: Úvodní třetina byla hodně svižná, byly tam nějaké šance na obou stranách. Bylo vidět, že po té reprezentační pauze jsme hráli všichni pouze jeden zápas. Toto bylo teprve druhé utkání a myslím, že na obou stranách bylo hodně taktických chyb. Než my jsme dali branky na 2:0 a 3:0, tak bylo Kladno trochu blíže ke srovnání výsledku. Tam se zřejmě ten zápas zlomil, pak hlavně po čtvrtém gólu. Kladno mělo v průběhu zápasu šance, a že je dali až ve třetí třetině, tak za mě je mohli dát daleko dřív. My jsme jich také mohli dát víc. Dneska patrně my, jako trenéři, budeme mít, co dělat u videa. Kouknout se co udělat lépe, ale jsou i takové zápasy. A právě tyto zápasy jsem rád, že dokážeme dotáhnout do vítězného konce. Musíme se tyto zápasy naučit, kdy vedeme o více branek, dotáhnout více suverénně až do konce. Soupeř se ale nevzdal, jel dál a závěr byl ještě zajímavý.

Kladno: Otakar Vejvoda: První třetina 0:1 z našeho pohledu, kdy jsme dostali gól v oslabení. Měli jsme i ve vlastním oslabení samostatný nájezd, byla tam dobrá šance z mezikruží. Sparta měla v prvních střídáních také asi tři nebezpečné střely. Myslím, že jsme měli slušný pohyb. V začátku druhé třetiny máme šanci z útoku dva na jednoho, místo toho nám z protiútoku dají na 2:0. Asi střídání na to, obdržíme další gól, tam se za mě ten zápas hodně lámal. Cítili jsme se tam stresovaní a chtěli jsme se nutit do útoku a Sparta jela snad šestkrát dva na jednoho, což s tím nelze vyhrát zápas, speciálně proti Spartě. Ve třetí třetině jsme se s tím snažili něco udělat. Byla škoda při powerplay bez brankáře, kde ještě přišli nějaké šance, nicméně je obtížné vyhrát zápas, když se soupeř dostane do tolika situací dva na jednoho.