5:3
1:4

Zápas s odvěkým rivalem je tady! Rytíři přivítají na svém ledě pražskou Spartu

23. 2. 2023 od Martin Kolačkovský / Foto: Roman Mareš
Základní část Tipsport extraligy se chýlí ke konci a Rytíře čekají v tomto týdnu dva extrémně důležité domácí zápasy, v nichž se bude tým Jaromíra Jágra rvát o opuštění posledního místa tabulky. V tom prvním Kladno hostí Spartu Praha. Utkání startuje v pátek v 18 hodin.

Rytíři mají na uplynulý týden rozporuplné vzpomínky. Kladenským se po dvou výhrách podařilo opustit poslední příčku, v neděli se však Rytířům nepodařilo navázat na předchozí výsledky a podlehli Olomouci 4:5 po prodloužení.

Utkání začalo drobným náporem modrobílých, ten však nebyl úspěšný. První se tak prosadili hosté, Ondrušek nepříjemnou střelou donutil Bowa puk vyrazit před sebe a Lukáš Nahodil před brankou umístil kotouč do sítě. Druhou branku hostů v přesilovce po chybném střídání Kladna vsítil Silvestr Kusko. Kladenští pak začali odpadajícího soupeře tlačit a tlak znamenal snížení pomocí důrazu Jaromíra Jágra. Hosté ale v další přesilovce odskočili opět na rozdíl dvou branek, trefil se opět Kusko. Moře v posledním dějství chybělo několik důležitých hráčů a na hře to bylo znát. Kladnu se podařilo skóre po brankách Martina Procházky, Kristapse Sotniekse a Tomáše Plekance otočit. Olomouc však byla velmi produktivní, a tak Jakub Navrátil navrátil skóre do nerozhodnutého stavu. V prodloužení byla úspěšnější Mora a po výhře v prodloužení si odvezla na Moravu 2 body.

Spartě se pod Hořavou daří

Pražanům, které od začátku sezóny vedl olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera, se nevydařila úvodní čtvrtina sezóny. V ní se Sparta pohybovala ve spodních patrech tabulky a vedení klubu sáhlo ke změně, trenérskou dvojici Pavel Patera – Patrik Martinec nahradilo duo Miloslav Hořava – Hans Wallson. Tato změna Spartě výrazně pomohla a nyní se pražský celek nachází na třetím místě v tabulce extraligy. I v posledních kolech ovšem má celek z hlavního města o co hrát. Stále se totiž může posunout na druhé místo před Vítkovice, na které ztrácí jen tři body.

Pokud chtějí Rytíři v zápase bodovat, budou si muset dát pozor jak na útok, tak i obranu pražského celku. Sparťané mají totiž třetí nejlepší útok v lize, ten vsítil už 141 branek. Základním stavebním kamenem ofenzivy je autor třiadvaceti gólů a dvanácti asistencí Michal Řepík, pozadu nezůstávají ani David Tomášek, Vladimír Sobotka, Roman Horák či Miroslav Forman. Slabinou Sparty není po příchodu trenérského tandemu Hořava – Wallson ani obrana, Sparta totiž inkasovala druhý nejmenší počet branek. Výraznou posilou byl pro Spartu obránce Michal Kempný, který má bohaté zkušenosti z NHL. V první obraně Sparty působí také Ondřej Mikliš, který přispěl k postupu Kladna do extraligy v sezóně 2020/2021.

Sparťané mají ohromnou sílu i v brankovišti. Jedničkou mezi třemi tyčemi je Jakub Kovář, který do Sparty přestoupil ze švýcarského Curychu. Prozatím odchytal 37 zápasů a jeho úspěšnost se zastavila na 91,5 %. Jeho kolega v brankovišti, bývalý juniorský reprezentant se zkušenostmi z NHL, Josef Kořenář se chlubí úspěšností zásahů přesně 90 %.

Vzájemné zápasy

Rytířům se v letošní sezóně zatím nepodařilo v zápasech se Spartou bodovat. První utkání se Spartou sehráli Rytíři už v srpnu v Berouně, kde v přípravě Kladno prohrálo 2:4. První extraligový zápas s Pražany sledoval vyprodaný ČEZ stadion, Rytíři však Spartě podlehli 2:5, za Kladno se prosadili Miroslav Indrák a Tomáš Plekanec. Další dvě derby proběhly na ledě O2 arény v Praze Libni. Nejprve v listopadu podlehlo Kladno Spartě 1:5, jediným střelcem byl Tomáš Plekanec. Poslední vzájemné střetnutí se odehrálo v lednu a Rytíři v něm prohráli 0:4.

Utkání 49. kola Tipsport extraligy Rytíři Kladno – HC Sparta Praha se odehraje na kladenském ČEZ stadionu v pátek 24. února od 18:00. Zápas můžete sledovat živě na Hokejka TV.