Plzeň
17:30

Premiérový duel Rytířů po pauze! Potrápí lídra na jeho ledě?

19. 12. 2023 od Martin Kolačkovský / Foto: Roman Mareš
Další reprezentační přestávka skončila a druhá polovina české nejvyšší soutěže se opět rozehraje. Kladenské hokejisty čeká cesta do Pardubic, kde v tomto ročníku vůbec poprvé vyzkouší kvalitu místního ledu. Jak si zde tentokrát povedou?

Kladenští ztratili vyrovnané klání v prodloužení

Poslední zápas sehrál kladenský výběr na ledě Olomouce 10. prosince. V úvodu prvního dějství dominovalo hostující mužstvo, ale branka padla až ve druhé polovině této periody. Rytíři se dostali do přečíslení dvou na jednoho a Deven Sideroff z dorážky dopravil puk do branky. Hosté byli v laufu a krátce po premiérovém gólu přišel zásah číslo dva. V přesilové hře ukázal své přednosti kapitán Radek Smoleňák a zvýšil stav. Kladeňákům ale nevyšly zbylé vstupy do třetin a domácí na začátku třetí periody srovnali na 2:2. Obě mužstva si byla vědoma faktu, že utkání může rozhodnout každá maličkost. V posledních sekundách se do úniku dostal Orsava a překonal Bowa, branka ale nemohla být uznána, protože kotouč přešel brankovou čáru až po uplynutí základní hrací doby. V prodloužení dokonala Mora otočku a zvítězila na svém stadionu 3:2 v prodloužení.

Vyrovnání ve druhé třetině na body nestačilo

Oba výběry se naposledy potkaly na kladenském ledě 29. října 2023 a i přes několik kladenských šancí v úvodních minutách se do vedení dostalo Dynamo. Ve druhé periodě Pardubice zvýšily na dvoubrankový rozdíl, ale kladenští bojovníci se nevzdali a během necelých dvou minut bylo srovnáno! Nejprve se přesnou pumelicí zaskvěl Eduards Tralmaks a srovnání zařídil z podobné palebné pozice Jakub Klepiš. Rytířům se ale nevydařily úvodní minuty posledního dějství, ve kterém hosté třikrát skórovali, a i přes závěrečný tlak domácích zvýšili do prázdné klece na konečných 6:2.

Kladno naposledy vyzrálo na Pardubice 25. února 2022, kdy v Chomutově zvítězilo 3:1. Poslední výhra v pardubické Enteria aréně se zrodila 9. dubna 2019 v baráži o extraligu. Kladno tehdy přetlačilo pardubické hokejisty a zapsalo výhru v poměru 4:1.

Soupeř dominuje extralize

Dynamo patří několik let k absolutní špičce české nejvyšší soutěže. V letošním ročníku se až na pár kol pohybuje na první příčce extraligové tabulky, když si z osmadvaceti odehraných duelů užilo vítěznou radost hned jednadvacetkrát.

V uplynulém týdnu sice i přes výhru 3:2 nad finským celkem Lukko v Lize mistrů nepostoupilo do semifinále této elitní soutěže (v součtu skóre zaostalo nad svým sokem o jedinou branku), i tak je ale forma středečního soupeře Kladna víc než dobrá.

Poslední zápas v extralize odehráli svěřenci Václava Varadi 18. prosince proti Olomouci a v něm zapsali jasnou výhru 8:2.

V týmu Pardubic je hvězda vedle hvězdy

O tom, že východočeský celek disponuje kvalitním kádrem, vypovídají i týmová čísla. Hned tři útočníci (Lukáš Radil, Robert Říčka a Tomáš Hyka) vstřelili víc než deset branek. Pozice nejproduktivnějšího hráče patří dalšímu zkušenému forvardovi, kterým je Robert Kousal se sedmadvaceti body.

Zároveň je pardubický útok vůbec tím nejproduktivnějším v celé lize (zapsal 109 branek). Východočeši vévodí i v přesilovkách, které dokáží proměňovat nejlépe ze všech celků.

Daří se také brankářům. Jednička Roman Will společně s dvojkou Milanem Kloučkem mají nadprůměrnou úspěšnost zákroků (oba nad 91 %).

Jak si s účastníkem Champions Hockey League a Spengler Cupu povede kladenská družina? Utkání 28. kola Tipsport extraligy se odehraje na pardubickém ledě 20. prosince 2023, začátek souboje mezi Dynamem a Kladnem je naplánován na 18. hodinu. Přímý přenos na O2 TV Sport.

STATISTIKY (platné k 19.12.2023 15:00)