Plzeň
18:00

Rytíři se v neděli před televizními objektivy utkají s pražskou Spartou

dnes od Martin Kolačkovský / Foto: Roman Mareš
Druhá čtvrtina naší nejvyšší soutěže se pomalu rozjíždí a Kladeňáky čeká cesta do nedaleké Prahy, kde změří síly se Spartou Praha. Tu v posledním vzájemném měření sil porazili. Jak si povedou proti stejnému soupeři v největší české hale v zemi?

Rozjeté Pardubice Rytíři nezastavili

Kladeňáci sehráli poslední utkání v pátek 25. října proti pardubickému Dynamu. Do vedení se dostali hosté, trestné střílení s přehledem proměnil Kaut. Ve druhém dějství se Dynamu podařilo navýšit stav, po chybě jednoho z domácích obránců zakončil mezi Lukešovi betony Vondráček. Snížení stavu přišlo v přesilové hře z kraje třetí periody, Jarůšek vybídl ke skórování Filipa, který rychlým zakončením překvapil Vomáčku. Pojistku hostům přidal v pětapadesáté minutě Červenka, navíc se při kladenské hře v šesti trefil do opuštěné klece Kousal a Kladno podlehlo Dynamu 1:4.

Sparťané s nejlepší defenzivou ligy

Jasnou brankářskou jedničkou se po konci letní přípravy stal Josef Kořenář. Šestadvacetiletý maskovaný muž nastoupil do třinácti střetnutí a v nich si drží úspěšnost 93,56 %. Na jeden zápas pak přenechal svou pozici Tomáši Voleveckému.

V posledním klání nastoupil od počátku do brankoviště tradičně Josef Kořenář, na nájezdy ovšem sáhl realizační tým Sparty ke změně a bonusový bod vychytal pražskému celku Martin Michajlov.

Pozici nejlepšího střelce pražského výběru si prozatím mezi sebe dělí Tomáš Hyka a Kryštof Hrabík. Oba sparťanští útočníci vsítili už šest branek a zároveň na pět dalších přihráli. O jeden zásah méně mají na svém kontě Aaron Irving a Roman Horák. První jmenovaný tvoří základní pilíř defenzivy svého zaměstnavatele, přičemž platí, že obrana celku z Libně inkasovala v tomto ročníku nejnižší počet branek z celé Tipsport extraligy, konkrétně čtyřiadvacet.

Nejvíce času na hrací ploše stráví obránce Michal Kempný, jehož průměrný ice-time na ledu činí 19 minut a 45 sekund. Vhazování se nejčastěji účastní finský forvard Jani Lajunen.

Forma Sparty jako na houpačce

Náš následující soupeř v posledním duelu zavítal do dalekého Třince, kde vybojoval dva body za výhru po samostatných nájezdech. Předtím zapsal dvě porážky, ve venkovním prostředí nestačil na Hradec Králové a Brno. Těmto neúspěchům ale předcházeli dvě vítězství. Nejprve získala Sparta v Litvínově plný počet bodů, následně uspěla i v dalším kole proti Liberci, tam vybojovala dva body za výhru v prodloužení. Pražskému výběru patří zatím druhá příčka v soutěži.

Kladenští zvládli první duel s Pražany na jedničku

Úvodní domácí střetnutí sezóny 2024/2025 zahájili Kladeňáci tlakem, branku nicméně vsítili až v poslední minutě první periody! Jarůšek se dostal do útočného pásma soupeře a jeho střela propadla brankáři za jeho záda. Ve druhé dvacetiminutovce Kladno svému sokovi odskočilo o další dvě branky, nejprve tečoval Tralmaksovu střelu Smoleňák a poté překvapil svým bekhendovým zakončením Kořenáře Jágr. Poslední dvacetiminutovka patřila hostům, těm se podařilo vsítit dvě branky a bylo zaděláno na drama! Pojistku v podobě gólu do opuštěné sparťanské klece měl na svědomí Tralmaks a Rytíři zvítězili 4:2!

Předchozí zápas přerušil sérii neúspěchů

Kladnu se v minulých letech proti Spartě moc nedařilo, poslední vzájemné klání ovšem tuto nepříznivou bilanci ukončilo! Jak už je uvedeno výše, naposledy Kladeňáci porazili svého letitého rivala 4:2, což byla první výhra na domácím ledě nad Pražany od 27. února 2020. . Libeňský svatostánek viděl kladenskou výhru 23. ledna 2022, toto utkání Rytíři ovládli výsledkem 3:2.

Posledních pět vzájemných zápasů

24.9.2023: Kladno vs. Sparta - 1:7

3.11.2023: Kladno vs. Sparta - 2:3

26.12.2023: Sparta vs. Kladno - 5:3

4.2.2024: Sparta vs. Kladno - 5:3

20.9.2024: Kladno vs. Sparta - 4:2

Utkání proti pražské Spartě se v O2 aréně odehraje v neděli 27. října a jeho úvodní vhazování je naplánováno na čas 15:00. Přímý přenos vysílá stanice ČT Sport.