středa 6.1.2021
Kolín
Kladno
1:2
 sobota 9.1.2021
Přerov
Kladno
4:3sn
 pondělí 11.1.2021
Kladno
Benátky nad Jizerou
2:1
 středa 13.1.2021
Kladno
Vsetín
5:3
 sobota 16.1.2021
Havířov
Kladno
1:0
 středa 20.1.2021
Kladno
Litoměřice
18:00
 sobota 23.1.2021
Slavia
Kladno
15:00
 středa 27.1.2021
Kladno
Poruba
18:00
 sobota 30.1.2021
Jihlava
Kladno
17:30
 pondělí 1.2.2021
Kladno
Třebíč
18:00
Obrázek
Mládež

Šapovaliv a Ticháček bojují o MS do 18 let: Kemp je náročný, ve volnu se učíme a hrajeme playstation, vypráví

12. 1. 2021 od Text: Lukáš Jůdl / Foto: Mládežnický hokej a Roman Mareš
V letošní sezoně platí za největší naděje kladenského hokeje. Šestnáctiletý útočník Matyáš Šapovaliv a o rok starší obránce Jiří Ticháček jsou stabilními členy A-týmu a jejich výkony neunikají ani pozornosti reprezentačních trenérů. I proto si teď oba Rytíři nemohou plnit povinnosti prvního mužstva v Chance lize a absolvují kemp výběru do 18 let. Co si z něj chtějí vzít? A jak ve Vyškově, kde se kemp koná, tráví volný čas?

Ve šestnácti letech debutoval v A-týmu třeba Tomáš Plekanec, Petr Tatíček či Jakub Voráček. Letos dostal ve stejném věku šanci i Matyáš Šapovaliv, do kterého Kladno vkládá velké naděje. "Je to pro nás mladé nesporně výhoda, že můžeme hrát za áčko. A to zvlášť v této době, kdy se mládež těžko dostává na led. Vnímám to třeba i tady na kempu, že někdo má určité manko, protože není na ledě tak často jako my," uvedl Šapovaliv.

Jeho slova potvrzuje i týmový parťák z obrany. "Určitě je to obrovská výhoda, že jsme v takovém tréninkovém i zápasovém vytížení. Být bez ledu je alespoň pro mě něco nepředstavitelného. Jsem jedině rad a vděčný, že mohu letos trénovat a hrát zápasy," říká Jiří Ticháček.

Fakt, že oba hrají v tak mladém věku za áčko, na sobě pociťují. "V té rychlosti nás to dobře připraví. A také v řešení různých situací. Už teď umím určité momenty řešit lépe a zkušenosti nabírám i díky tomu, že hráči v seniorských soutěžích jsou vyspělejší. Ale i tady na kempu je spousta šikovných hráčů a i tady je ta úroveň kvalitní," pochvaluje si Ticháček, kterého Šapovaliv ještě doplňuje: "Působení v áčku nám pomáhá i po stránce silové. Navíc máme tu výhodu, že hokejově vyrůstáme vedle Plekyho a Jardy. Oba hráči nám díky tomu, co dokázali, hodně pomáhají a nemůžeme si přát lepší učitele."

Na kempu se chtějí porvat o účast na mistrovství světa

Do A-týmu se sice oba už dostali, ale spoustu cílů mají stále teprve před sebou. Jiří Ticháček by měl promluvit do draftu NHL pro rok 2021, Matyáš Šapovaliv si bude chtít stabilizovat své místo v kádru Rytířů. Talentovaní hokejisté se ale v těchto dnech na kempu ve Vyškově soustředí hlavně na reprezentaci, která jim může vynést nominaci na mistrovství světa do 18 let. "A může vynést nejen to. Ale mistrovství světa, které má být v dubnu v Americe, to by byl opravdu splněný sen. V ideálním případě se tam dostat a urvat nějakou tu medaili," přeje si Šapovaliv.

A jelikož byly kvůli pandemii zrušeny i přípravné zápasy a turnaje reprezentace, nemůže být cílem českých mladíků nic jiného, než právě světový šampionát do 18 let, který byl také v původním datu zrušen, ale jeho konání je naplánováno na 15. dubna v Plymouth and Ann Arbor v Michiganu. Rád by tam pochopitelně odcestoval i Jiří Ticháček. "Tady na kempu proto chceme ukázat to, co v nás je, abychom si nominaci zasloužili," říká.

Kemp zahrnuje velice náročný program, ve volnu se učí a hrají playstation

Pokud někteří hráči smutnili nad tím, že se se svými mládežnickými kategoriemi na led letos prakticky nepodívají, kemp jim vše vynahradí. "Dvakrát denně chodíme na led, ten program je tu velice náročný. Ve volném čase proto rád regeneruji, ale s klukama si na pokoji zahrajeme také různé hry, případně si jen povídáme," dodal na závěr Matyáš Šapovaliv.

Pod jeho slova se opět podepisuje i parťák z kladenského týmu a kolega z obrany. "Ano, program je tady opravdu náročný. Mezi těmi dvěma tréninkovými jednotkami odpočíváme. S klukama si tu ale občas zahraji i playstation a mám tu i učení, takže se rozhodně nenudím," doplnil Jiří Ticháček.