4. kolo,  středa 23.9.2020
Kladno
Havířov
5:1
5. kolo,  sobota 26.9.2020
Litoměřice
Kladno
3:2p
7. kolo,  středa 30.9.2020
Poruba
Kladno
4:3sn
2. kolo,  středa 7.10.2020
Kladno
Přerov
3:2
10. kolo,  sobota 10.10.2020
Frýdek-Místek
Kladno
3:5
9. kolo,  středa 7.10.2020
Třebíč
Kladno
Odloženo
11. kolo,  středa 14.10.2020
Prostějov
Kladno
Odloženo
12. kolo,  sobota 17.10.2020
Kladno
Benátky nad Jizerou
Odloženo
13. kolo,  středa 21.10.2020
Ústí nad Labem
Kladno
18:00
14. kolo,  sobota 24.10.2020
Kladno
Kadaň
16:00
Obrázek
Mládež

Dvě vážná zranění v juniorce a samostudium přivedly Dominika Borkovce ke kladenské mládeži

24. 9. 2020 od Ondřej Hradecký
Je mu teprve 23 let a to z něj činí nejmladšího hlavního kouče mládežnických týmů Rytířů, konkrétně má Dominik Borkovec na povel čtvrtou třídu a jako asistent pomáhá Liboru Procházkovi u páťáků. Tento bývalý útočník prošel celou mládežnickou strukturou Rytířů, než ho zranění donutila změnit zaměření a vrhnout se na trénování kladenských nadějí. Talentovaný kouč se v našem rozhovoru podělil o svou cestu ke trénování, osobní ambice a také odkryl, jakou pro hokejového trenéra netradiční školu nedávno dostudoval.

Jak byste zhodnotil předsezónní přípravu svého týmu a jaký na vás hráči během letní pauzy udělali dojem?

My tu máme momentálně dvě kategorie, ročníky 2010 a 2011 a ta předsezónní příprava byla, upřímně řečeno, docela složitá kvůli té situaci, která momentálně je kolem koronaviru. Byla kvůli tomu kratší i suchá příprava a později se začínalo na ledě, protože to tu bylo nějakou dobu zavřené. Bylo to složitější, navíc u těch malých dětí. Jezdit na zápasy a turnaje budeme začínat teprve teď – chtěli jsme něco vymyslet už dříve, ale to kvůli situaci zkrátka nevyšlo. Doufám, že v rámci sezóny se to uklidní a nebudou žádná větší omezení.

Když budeme brát v potaz omezenou přípravu, jaké máte od týmu očekávání v nadcházející sezóně?

Já mám očekávání vždycky nejvyšší (směje se). Ale ne, kluci jsou pořád malí, chceme hlavně, aby se zlepšili v těch základních dovednostech, aby udělali krok dopředu, naučili se toho co nejvíc a odehráli co nejvíc kvalitních zápasů. Musí se tím pořád hlavně bavit, učit se nové věci a výsledky přijdou, až budou trochu starší. Samozřejmě ale chceme vyhrávat, to chce každý, ale všechno s rozumem.

V tomto věku dělá většina kluků souběžně i jiné sporty, přizpůsobujete tomu své nároky a způsob přípravy?

My sami rodiče i kluky ponoukáme, aby dělali další věci. V dnešní době je ta všeobecná sportovní příprava velice důležitá, aby ti kluci uměli základy gymnastiky nebo atletiky, jsme rádi když dělají i různé bojové sporty nebo jiné doplňkové věci.

Samozřejmě že v tomto věku je brzo na nějaké soudy, ale vidíte v týmu nějaké hráče, kteří mají talent to dotáhnout daleko i ve vyšších kategoriích?

Slovo talent je takové subjektivní, každý to vidí jinak. Ale samozřejmě, v každé kategorii jsou kluci, u kterých vidím ten správný zápal a chuť. Já jenom doufám, že jim pomůžu do budoucích let a že je to bude dál bavit. Doufám, že všichni u toho vydrží co nejdéle a budu moc rád, když někdo z nich bude hrát dospělý hokej, extraligu nebo dokonce NHL, ale jak sám říkáte, na tohle je ještě hodně brzy.

Vy jste začal trénovat v opravdu mladém věku, jak jste se k tomuto povolání dostal?

Já jsem odmalička prošel celou mládež tady na Kladně a v juniorech jsem měl taková dvě horší zranění. Potom už moje výkonnost nebyla taková, aby se vůbec mohl pokusit probojovat do áčka a tak jsem se vydal cestou studia. Asi tři měsíce po tom, co jsem skončil, mě oslovil tehdejší manažer mládeže pan Kopecký a zeptali se mě společně s panem Kreglem a Čermákem, jestli bych to nechtěl zkusit u těch nejmenších a takovou náhodou jsem se k tomu dostal. Chytlo mě to, baví mě to a jsem rád, že v tom můžu pokračovat.

Máte nějaké osobní trenérské ambice? Dá se říct, že díky tomu, jak brzo jste začal s trénováním, máte před ostatními trenéry částečný náskok.

Z mého pohledu bych teď byl hlavně rád, kdyby se co nejvíc kluků, se kterými jsem začínal odmalička, dostalo do těch starších kategorií. A osobně? Když se mi bude dařit, tak by bylo fajn jednou trénovat dorost, juniory nebo nějaký A-tým. Ale zatím jsem nad tím takhle nepřemýšlel, tohle mě baví, jsem za to rád a podle toho teď mám i ambice.

Vy sám jste v mládežnických kategoriích býval útočník, trénuje se vám tento aspekt hry o něco lépe? Máte stále vnímání hry z pohledu forvarda?

Já sice byl většinu času útočník, dvě sezóny jsem si ale zahrál i v obraně, takže se dá říct, že ten pohled mám z obou stran. Ale je jasné, že když jsem většinu svého hokejového života strávil v útoku, tak k tomu mám daleko více věcí, co říct. Rozhodně to ovšem není tak, že bych obráncům neměl co poradit, to zase ne. Je ale pravda, že v útoku vidím trochu víc věcí než v obraně.

Říkal jste, že jste se vrhnul na studium, momentálně máte licenci C+, plánujete posun dál?

Ano, tenhle rok budu studovat B-licenci. A trochu netradičně, do toho jsem teď vystudoval ekonomickou vysokou školu a jsem čerstvě bakalář. Všichni se mě ptají, jak jsem na tom na FTVS a já jim říkám, že jsem na ekonomce a tu sportovní stránku se učím mimo.