5:2
2:0
5:3
1:4

Sprint za vyrovnáním přišel pozdě. Kladno nezvládlo první dvě třetiny a z Liberce jede bez bodu

23. 12. 2021 od Jaroslav Keimar / Foto: Jiří Princ
V Liberci chtěli Rytíři dát zapomenout na úterní debakl s Hradcem Králové. Bohužel opět doplatili na nešťastná vyloučení, která je v úvodu první i druhé třetiny stála dvě branky. Ta třetí, která se nakonec ukázala být rozdílovou, přišla krátce po využité přesilovce. V závěrečné třetině vykřesali naději Kehar s Woodem, jejichž dvě branky dostaly Kladno na dostřel. Na vyrovnání to ale nestačilo.
2021/2022, Tipsport extraliga, 34. kolo,  čtvrtek 23.12.2021, Liberec, Home Credit Arena
Liberec
3:2
1:0, 2:0, 0:2

Branky a nahrávky: 5. Jelínek (Gríger, Birner), 23. Birner (Rosandič, Klepiš), 24. Klapka (Jelínek). – 41. Kehar (Plekanec, Melka), 59. Wood (Dotchin). Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Nejlepší hráči zápasu: Petr Jelínek – Martin Kehar.

Rozhodčí: Pešina, Horák – Lučan, Kis
vyloučení3:6
využití2:0
střely na branku30:32
diváci1000
Liberec: Kváča – Vitásek, Štibingr, Rosandič, Ivan, Derner, Kolmann, Aubrecht – Birner, Klepiš, Zachar – Ordoš, Gríger, Faško-Rudáš – Vlach, Jelínek, Klapka – Rychlovský, Najman, Šír.
Kladno: Bow – Kehar, Dotchin, Wood, Baránek, Suchánek, Veber, Zajíc – Zikmund, Plekanec, Hlava – Račuk, Kubík, Beran – Kristo, Melka, Indrák – Kadlec, Filip, Pytlík.

Rytíři vstoupili do utkání velmi aktivně – po úterní apatii ani stopy. Jenže už ve čtvrté minutě přišla první komplikace, když k Zajícovi, jenž pykal za hákování Faška-Rudáše, přisedl za vyhození kotouče Suchánek a Tygři dostali hned zkraje zápasu šanci kousnout při dvojnásobné početní výhodě. Tak se stalo dvě vteřiny před návratem prvního vyloučeného Rytíře. Ve zmatku na hranici kladenského brankoviště se nejlépe zorientoval opodál číhající Jelínek, který nabral kotouč na hůl a bekhendem ho poslal do odkryté klece – 1:0. V pěti Rytíři dlouho nepobyli. Krátce po Suchánkově návratu totiž na zahřátou lavičku usedl Dotchin a domácí se tlačili za navýšením vedení. Zkraje jejich početní výhody se do rychlého útoku prosadili Zikmund s Plekancem. První jmenovaný ale zakončoval nepřesně. Pak si přesilovku zahráli i Kladenští, ale útočný tlak se nekonal. Zajímavé příležitosti si naopak vypracovali nejprve Vlach a krátce po něm Najman, jehož střelu za stavila tyč! Netrvalo dlouho a do další gólovky se mezi obránci prosmýkl Klapka, jehož bekhendový blafák kryl Bow. Největší šanci Rytířů si vypracoval Kristo, jenž prokličkoval před tygří klec a i v pádu dokázal zakončit. Nadvakrát mu ale plány zhatily Kváčovy roztažené betony, které o chvíli později pořádně zaduněly, když z druhé vlny pálil Baránek.

Také druhé dějství zahájili Rytíři vyloučením – tentokrát trestem pro hráčskou lavici za příliš mnoho mužů na ledové ploše. A také tentokrát Liberec trestal. Birner dostal nabito na vrchol kruhu a svou dělovku z první nekompromisně namířil mezi bližší tyč a přesouvajícího se Bowa – 2:0. A bylo ještě hůř. Zajícovi v rohu kluziště ujel kotouč, který Jelínek neprodleně poslal do předbrankového prostoru, kde Klapka nastavil hůl a nasměroval puk do brány – 3:0. Šanci na snížení vytvořil o pár minut později Melka, který v přečíslení od mantinelu předkládal mezi kruhy Indrákovi. Ten ale na Kváču nevyzrál a o nic lépe si nevedla ani první přesilovková formace, která sice při početní výhodě konečně dostala domácí pod tlak, jenže bez gólového efektu. Při další kladenské přesilovce pak měl paradoxně ke gólu nejblíže liberecký Zachar, za kterým se obránci stačili sotva ohlédnout, když ve vysoké rychlosti prosvištěl až před Bowa a následně zamířil těsně nad horní tyč.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili Rytíři opět ve vysokém tempu, a tentokrát už sklízeli ovoce. Kehar vybojoval výhodu, kterou pak sám dokázal zužitkovat, když se po kombinaci Melky, Kubíka a zakončujícího Plekance dostal k odraženému kotouči, jímž poprvé v zápase překonal libereckého brankáře – 3:1. Na druhé straně předvedl nádhernou okružní jízdu útočnou třetinou dlouhán Klapka, jehož bekhendový blafák Bowa řádně protáhl, ale nezaskočil. Dvě minuty před sirénou si trenérský štáb Kladna vybral oddechový čas a vyslal na led šestici hráčů s jasným cílem: dotáhnout a vyrovnat. To první se podařilo velmi rychle. Plekanec vyhrál buly, Dotchin posunul Woodovi a dělovka dvoumetrového dlouhána zamířila přesně do víka – 3:2. Na vyrovnání už ale patrony nezbyly, byť v posledních vteřinách k němu bylo opravdu blízko. Kváča ale se zvukem klaksonu puk udržel ve své výstroji a rozhodl o tom, že tři body zůstaly pod Ještědem.

Liberec: Patrik Augusta: „Jsme rádi, že jsme vyhráli. Je to pro nás důležité vítězství, po kterém jsme si popřáli pěkné svátky.“

Kladno: David Čermák: „Chtěli jsme odčinit minulý zápas, který se nám hrubě nepovedl. Vstup do utkání se nám dařil asi tak dvě minuty, poté jsme šli do tří a dostali gól. Rychle jsme prohrávali a bylo to pro nás složité. Po dalších dvou chybách ve druhé třetině už to bylo 0:3. Liberec byl jasně lepší. V závěrečné části nám hodně pomohl gól v první minutě. Vytvořili jsme si i další šance, ale bohužel to na víc nestačilo.“