5:3
1:4

První letošní výhra v prodloužení znamená dva body z Litvínova!

27. 9. 2022 od Jaroslav Keimar / Foto: Roman Mareš
Start extraligy zastihl Rytíře při chuti! I v pátém zápase dokázali bodovat. V Litvínově se po šedesáti minutách za stavu 1:1 prodlužovalo a na třetí pokus už Kladeňáci brali bonusový bod! Rozhodl o tom Martin Procházka, který šikovně tečoval nahození Jakuba Klepiše a ještě vylepšil povedený kladenský vstup do sezony.
2022/2023, Tipsport extraliga, 5. kolo,  úterý 27.9.2022, Zimní stadion Ivana Hlinky, Litvínov
1:2p
0:0, 1:1, 0:0 – 1:2

Branky a nahrávky: 38. Kudrna (Zdráhal) – 40. Filip (Kubík, Plekanec), 62. Procházka (Klepiš, Slováček).

diváci3415
Litvínov: Zajíček – Jaks, Zile, Strejček, Demel, Zeman, D. Kolář, Šalda – Straka, Š. Stránský, Zdráhal – Abdul, Estephan, Kudrna – Zygmunt, Sukeľ, Hlava – Havelka, Helt, Berka.
Kladno: Bow – Dotchin, Slováček, Ticháček, Sotnieks, Babka, Cibulskis, Kehar – Procházka, Plekanec, Kubík – Brodecki, Klepiš, Michnáč – Zikmund, Filip, Beran – Bláha, Indrák, Melka.

Už po necelé půlminutě hry byl za podrážení vyloučen Plekanec a Litvínov dostal na úvod k dispozici přesilovou hru. S výjimkou Abdulovy rány z první po rychlém průniku do útočné třetiny si ale chemici nevytvořili výraznější příležitost a pak se sami museli bránit, když fauloval Zeman. Ani Rytíři však úvodní početní převahu nezužitkovali, ačkoli na jejím konci k tomu neměli daleko, když Indrák zkoušel propasírovat puk přes beton ležícího Zajíčka! Stejný hráč měl o několik minut později další velkou šanci, tentokrát mu mezi kruhy předkládal Melka, ale Indrák z dobré pozice přestřelil. Velkou šanci jít do vedení měli Rytíři poté, co při hře čtyř proti čtyřem trefil vysokou holí Dotchina do obličeje Zdráhal. Štáb kouče Burgera poslal na vylepšenou přesilovku do hry čtyři útočníky, ale jejich minutu a půl dlouhá kombinační snaha v útočném pásmu postrádala moment překvapení. Do šaten se tak odcházelo za bezbrankového stavu.

Také druhá třetina se dlouho nesla ve znamení čekání na využitou přesilovku. Vyloučení na obou stranách přibývalo, vyložených střeleckých příležitostí dlouho nikoliv. Až když se základní hrací doba přehoupla do druhé poloviny, našel Plekanec Kubíka, jemuž se ale puk zavrtěl na hokejce, a tím utrpělo jindy smrtící zakončení. Pak se v podpoře útoku předháněli obránci obou týmů. Nejprve si Zile sjel na křížný pas svého spoluhráče, ale proti jeho zakončení se Bow včas přesunul. Na druhé straně vychytal v podobné situaci Zajíček Ticháčka, kterému krásně předložil Melka. Hned po vhazování se z vlastní obranné třetiny vyřítil na zteč Kudrna, který pláchl rytířské obraně a v samostatném úniku zavěsil puk pod horní tyč – 1:0. Krátce nato byl za zdržování hry na trestnou lavici odejit domácí Demel, a přestože ani jeho vyloučení nebylo potrestáno, z tlaku, který si Rytíři v přesilovce vytvořili, nakonec těžil Filip, který už v rovnovážném počtu hráčů pět vteřin před koncem třetiny srovnal skóre střelou do horních pater branky bezmocného Zajíčka – 1:1!

Ve třetí dvacetiminutovce mohl domácím vrátit vedení Kudrna. Ten se dostal k odraženému kotouči v ideálním střeleckém prostoru, Bow ale v rozkleku vytáhl skvělý zákrok lapačkou a podržel svůj tým. Na druhé straně hrozil Plekanec – rychlý útočný výpad, v němž ho podpořil Kubík, vyřešil zakončením. Zajíček ale zkrotil puk na vestě. Pak se při litvínovském závaru dostal do obrovské příležitosti Zile, který golfovou ranou napálil na boku ležícího Bowa! Větší šanci už tři a půl tisíce diváků na Zimním stadionu Ivana Hlinky nevidělo, a tak zápas dospěl do prodloužení.

V jeho úvodu obral napadající Stránský o puk Dotchina, následnou ránu Zileho ale Bow vytěsnil do ochranné sítě. Rozhodující moment utkání tak přišel o malou chvíli později. Klepiš švihem nahodil od modré a jeho pokus před brankou šikovně tečoval Procházka, který přisoudil Kladnu bod navíc – 1:2!