4. kolo baráže o Tipsport extraligu – 5. 4. 2019 Budvar aréna, České Budějovice

3

4

ČEZ Motor České Budějovice: Kváča (28. Strmeň) – Vydarený, Jandus, Kutlák Plášil, Pýcha, Pavlin, Kachyňa – Čermák, Přikryl, Heřman – Novák, Gilbert, Endál – Karabáček, Babka, Doležal – Šimánek, Dančišin, Doktor. Trenéři: Prospal, Totter.
Rytíři Kladno: Cikánek – Říha, Kehar, Nash, Zajíc, Lakos, Hořava – Jágr, Plekanec, Zikmund – Redlich, Vampola, Strnad – Melka, Machač, Svedlund – Hajný, Kaut, Š. Bláha – Jelínek. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.

Branky a nahrávky: 33. Doktor (Pýcha), 41. Endál (Gilbert, Jandus), 60. Doležal (Plášil) – 4. Redlich (Strnad, Říha), 8. Jágr (Plekanec), 26. Redlich (Strnad), 28. Lakos (Zikmund, Jágr). Třetiny: 0:2, 1:2, 2:0. Vyloučení: 3:7 + Kaut, Redlich (oba KLA) a Šimánek (CEB) 10 min.. Využití: 1:0. Střely na branku: 36:32. Rozhodčí: Hodek, Hribík – Lhotský, Svoboda. Diváci: 6 421.

Začátek zápasu hodně připomínal první barážové střetnutí Kladna s Českými Budějovicemi. Rytíři šli rychle do oslabení, které přestáli a postupně přebrali iniciativu do své moci. A navíc dokázali výborně využívat soupeřova zaváhání! Jiří Říha ve čtvrté minutě zachytil rozehrávku soupeře a dřív, než schytal hit, rozehrál na Jakuba Strnada. Kladenský kapitán ještě posunul na střed a Tomáš Redlich nekompromisně rozvlnil síť – 🚨 0:1! Zakrátko se navíc podobná situace opakovala. Kotouč tentokrát zachytil Tomáš Plekanec a Jaromír Jágr zkušeně navýšil – 🚨 0:2. Několik šancí si poté vytvořili i domácí, Lukáš Cikánek ale chytal velmi dobře a kladenská obrana řadu šancí rovněž zlikvidovala.

Před druhou částí musela proběhnout českobudějovickou kabinou bouře. Domácí nastoupili do druhé části daleko lépe, ale svoje šance znovu nedokázali využít. Rytíři postupně hru srovnali a nakonec se i s pořádnou porcí štěstí radovali! Jakub Strnad udržel kotouč i přes faul, přihrál Tomáši Redlichovi a kladenský rychlík se štěstím propasíroval kotouč zpoza brány do sítě – 🚨 0:3. To srazilo Motor na kolena a Rytíři přidali další zásah! Ladislav Zikmund vrátil z rohu na úplně volného Andrého Lakose a rakouský bek vymetl horní roh brány – 🚨 0:4. Tím skončila směna pro Petra Kváču a mezi tři tyče českobudějovické branky se postavil Jan Strmeň. Jihočeši se ani za nepříznivého nevzdali a po kladenském propadnutí u střídaček se také radovali z přesné trefy. Jakub Doktor využil volné levé strany a propálil kladenského gólmana  🚨 1:4. Motor poté znovu vytůroval svůj výkon do vyšších otáček, jenže Cikánek byl dál velmi jistý. A Rytířům se nabízely brejky! V úniku se ale neprosadil ani dvougólový Tomáš Redlich, ani obránce Brendon Nash.

Do třetí části si ale Kladeňáci přinesli hru v oslabení a při ní inkasovali. Domácí rozjeli v pásmu kolotoč přihrávek a Lukáš Endál zakončil naprosto přesně – 🚨 2:4. Časomíra přitom z poslední dvacetiminutovky odkrojila pouze 35 sekund! A pak přišly pro Rytíře hodně perné chvíle. Tři tresty krátce po sobě a k tomu dvě desítky a Motor hrál dlouho v pěti proti třem. Šancí si domácí vytvořili hromadu, kladenské obětavé trojice ale ve spolupráci s výborným Cikánkem vše zneškodnily. Už při vyrovnaném počtu hráčů na ledě byl v tutové možnosti Jakub Babka, kladenský brankář však vytáhl Haškovský zákrok a naprosto famózně šanci zlikvidoval. Pokračoval ale enormní tlak domácích a Rytíři měli chvílemi problém s vyhozením kotouče z vlastní zóny. Před bránou však hráli dál neskutečně obětavě a těžké chvíle zvládali. V závěru ale Motor odvolal brankáře a deset vteřin před sirénou se přece jen prosadili. Zdeněk Doležal zamířil neuvěřitelně přesně a vymetl horní roh Cikánkovy brány – 🚨 3:4. To už ale bylo od Jihočechů vše.

Trenéři po zápase 🗣

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): Zápas se samozřejmě hodnotí špatně, protože jsme prohráli na domácím ledě proti soupeři, který se posunul do baráže ze stejné ligy. Je to tým, který známe. Těžko ale můžeš pomýšlet na lepší výsledek, když nedáš dohromady šedesátiminutový zápas. Proti týmu, který hraje velmi dobře, je strašně těžké otáčet zápas, když si necháš v prvních osmi minutách dát dva góly. Tím bych skončil u negativního. Jsem moc rád, že mančaft nepřestal hrát. Na tomto levelu, když má soupeř ve svém středu dobré hráče a vyhrál poslední zápas, rozhodují detaily. My dnes byli v opačné pozici, než v jaké bylo Kladno posledně doma. Detaily ale prostě rozhodují - špatná rozehrávka  z našeho pásma, prohrané souboje na mantinelu a tlak do brány z kladenské strany, který skončil třetím gólem. My předtím měli na druhé straně prázdnou bránu, ale nedali jsme. Moc nechválím, ale na druhou stranu kluci bojovali, nezabalili to a nepřestali hrát. Jsem rád, že jsme zápas pro naše diváky ještě zdramatizovali. Další věcí, která nám nepomohla je to, že jsme ve druhém zápase po sobě nedali gól při hře 5 na 3. Řekl bych, že Kladno vyhrálo zaslouženě.

David Čermák (Rytíři Kladno): Půl zápasu jsme měli utkání pod kontrolou, určitě nám pomohly první dva rychlé góly. Potom přišel zbytečný faul na konci druhé třetiny, po kterém Budějovice snížily na 4:2 a tím se dostaly do hry. Pak přišly další naše zbytečné fauly a hráli jsme asi tři minuty ve třech. Tady jsme mohli zápas ztratit. Jen Lukáš Cikánek nás udržel ve hře. V poslední třetině jsme si ale nezahráli.