9. kolo baráže o Tipsport extraligu – 16. 4. 2019 ČEZ stadion, Kladno

České Budějovice
2

Rytíři Kladno: Cikánek – Říha, Kehar, Nash, Zajíc, Lakos, Hořava, Svedlund – Jágr, Plekanec, Zikmund – Redlich, Vampola, Strnad – Jelínek, Machač, Melka – Hajný, Kaut, Š. Bláha – Jelínek. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.
ČEZ Motor České Budějovice: Kváča – Plášil, Jandus, Vydarený, Kachyňa, Kutlák, Prospal – M. Novák, Gilbert, Doležal – Beránek, J. Doktor, P. Novák – Karabáček, Šimánek, Babka – Čermák, Přikryl, Heřman – Dančišin. Trenéři: Prospal, Totter.

Branky a nahrávky: 30. Melka (Zikmund, Plekanec), 36. Zikmund (Lakos, Jágr), 37. Jágr (Plekanec, Zikmund), 59. Hořava (Nash) – 32. Doležal (M. Novák), 41. Doležal (Gilbert). Třetiny: 0:0, 3:1, 1:1. Vyloučení: 2:3 + Gilbert (CEB) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Střely na branku: 26:26. Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Kis, Klouček. Diváci: 5 028.

Oproti všem předchozím barážovým zápasům, ve kterých se Kladno představilo, se začalo tentokrát proti Motoru hodně opatrně. Žádný z týmů neměl vyloženě navrch a první větší šance přišla až po polovině úvodní třetiny. To předvedl svoji rychlost Štěpán Bláha, který si obhodil bránícího soupeře a uháněl na branku. Ani nadvakrát ale nedokázal Petra Kváču překonat. Domácí si poté vytvořili drobný tlak, který ale v první gól přetěžit nedokázali a na druhé straně se ukázali také hráči Motoru! Jakub Babka směřoval puk před odkrytou klec na Jiřího Šimánka, o toho se však výborně postaral bojovník Martin Kehar, který jej nepustil k zakončení.  Bez úspěchu skončila posléze šance Jakuba Doktora i pokus Jakuba Hajného na druhé straně. Při odchodu do kabin tak od sebe oba týmy nic nedělilo.

Ve druhé části to byla dál pořádná přetahovaná a příliš pohledný hokej k vidění nebyl. Motor střílel několikrát nebezpečně od modré, vypadlé kotouče ale nemohl nikdo doklepnout za Cikánkova záda. Na straně Rytířů ujížděl do zajímavé možnosti Tomáš Plekanec, z ostrého úhlu však na Kváču nevyzrál. Pak ovšem přišla první početní výhoda v zápase a Kladno se radovalo! Po rychlém přechodu do pásma přenechal Ladislav Zikmund křížem pro Antonína Melku a ten už otevřel stav utkání – 🚨 1:0. Přesně po dvou minutách však bylo znovu vyrovnáno! Zdeněk Doležal se hezky uvolnil a zamířil naprosto přesně do horního rohu – 🚨 1:1. A hosté měli vzápětí další šance, ze kterých mohli skórovat! Jakub Babka už byl v jednu chvíli před úplně prázdnou bránou, jenže skákavý kotouč nezasáhl. Ke slovu se ale dostala kladenská první lajna a zlomila vývoj znovu na stranu Rytířů! Jaromír Jágr nejprve vybojoval puk a Ladislav Zikmund protečoval Lakosovu střelu za Petra Kváču – 🚨 2:1. Jen o minutu později si klepl sám Jágr na levém kruhu a zapsal se i mezi střelce – 🚨 3:1.

Úvod třetí části byl pro Kladno ale hrozivý. Zdeněk Doležal totiž ještě v první minutě ujel a propálil Lukáše Cikánka – 🚨 3:2. Rytíři se ale špatným začátkem nenechali rozhodit a pokračovali v aktivní hře. Ladislav Zikmund byl po šikovném průniku už v dobré pozici, zády k brance ale nezakončil ideálně a Jaromír Jágr se ke kotouči neprodral. Jen o chvíli později byl v úniku Jakub Hajný, toho však výborně vychytal Kváča. Kladno tak svůj náskok nenavýšilo a pokračovalo drama až do konce. Necelé dvě minuty před koncem hosté odvolali gólmana a zkoušeli zahrozit v šesti. Rytíři ale ve vlastním pásmu získali puk a Petr Hořava přes celé kluziště trefil osamocenou klec – 🚨 4:2.

Trenéři po zápase 🗣

David Čermák (Rytíři Kladno): Byl to od nás asi nejméně povedený zápas v baráži. Chtěli jsme hned na začátku dostat Budějovice pod tlak, což se nám doma pokaždé podařilo. Od začátku nám ale vůbec nejezdily nohy, neudrželi jsme se na puku v útočném pásmu a nestačili jsme soupeře dobruslovat. Výkon nebyl dobrý. Mysleli jsme, že nám pomůže první vstřelený gól, bohužel jsme hned vzápětí dostali na 1:1. Pak jsme odskočili na dva góly, ale hned v prvním střídání jsme udělali chybu a pustili Budějovice znovu do hry. Máme tři body a to je pro nás to nejdůležitější.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): Porážka je porážka. Na druhou stranu nás před dneškem čekaly poslední čtyři zápasy v sezoně a nechtěli jsme nikomu zavdat příčinu, aby si myslel, že jsme se na to vybodli. Nechceme celou sezonu zahodit. Sice už nemáme žádnou šanci, ale chceme se prezentovat bojovným výkonem. To si myslím, že se nám dnes podařilo. Bohužel nás v baráži dlouhodobě sráží detaily hry a k tomu nízká produktivita, proto je výsledek takový, jaký je.