„Bude důležité, jak se do baráže vstoupí. Hodně ukážou první dva tři zápasy,“ uvědomuje si kladenský trenér David Čermák, který zachovává na baráž stejnou přípravu, jakou uznával už ve vyřazovacích bojích. „Už v play off jsme se vždycky soustředili vyloženě jen na jeden příští zápas. Nekoukali jsme nijak dopředu, kolik bychom chtěli uhrát zápasů venku, ale vždycky jsme chtěli vyhrát jen příští zápas. Takhle do toho půjdeme i v baráži,“ vysvětlil.

Kladenští hráči budou moci těžit z loňských zkušeností, kdy si baráž také zahráli, ale nedokázali dosáhnout na postupové pozice. „Loni jsem zápasy sledoval a přišlo mi, že v prvním zápase v Jihlavě byl z naší strany zbytečný respekt. Potom během baráže kluci viděli, že jsou to rovnocenní soupeři a že se s nimi dá hrát. Potom jsme začali hrát lépe. Letos se chceme připravit dobře už na první zápas. Kluci, kteří už si baráž vyzkoušeli, vědí, do čeho jdou,“ věří Čermák, že se projeví loňské zkušenosti hráčů.

Rytíři tak nyní po úspěšném semifinále budou měřit síly ve dvanáctikolovém klání s Chomutovem, Pardubicemi a Českými Budějovicemi. A odstartuje přetahovaná o každý bodík, který by mohl rozhodovat. „Je to trošku jiné. Připravit se například na Pardubice, které od listopadu o nic nehrají, je těžké. Uvidíme jejich zápas proti Budějovicím a podle toho se na ně připravíme,“ říká Čermák, jehož svěřenci se dostali do prolínací soutěže díky vítězství nad vítězem základní části, tedy jihlavskou Duklou.

Kladno zvládlo sérii proti favoritovi na podtrženou jedničku a postup si vybojovalo hned po pěti zápasech! Mělo tak celý týden na přípravu a nabrání nových sil. Rytíři vstoupili do série velmi dobře a uspěli hned v prvním zápase, což bylo dost možná pro celé semifinále klíčové. Když pak soupeř vyrovnal, Kladeňáci zůstali doma neporažení a v Jihlavě si dokráčeli pro sladký postup. „Určitě to byla dobrá příprava na baráž. Byla to vyrovnaná utkání. I když třeba skončila vyšším výsledkem v náš prospěch, tak hra byla vyrovnaná,“ vrátil se k souboji s Duklou kladenský trenér.

Nejproduktivnějším hráčem celého play off byl kladenský centr Tomáš Plekanec (4+11), který byl jedním z hlavních strůjců kladenského postupu. „Pleky je neskutečně důležitý hráč – na buly, na přesilovky, na oslabení… Byl to klíčový hráč pro Montreal a pochopitelně je klíčový i pro nás,“ uvědomuje si Čermák. Ten ve vyřazovacích bojích dál sázel na zkušeného Petra Vampolu (3+9) nebo na střelce Antonína Melku (5+4) a Jiřího Říhu (5+4). Fantastickými výkony se ale na postupu do baráže podepsal také Lukáš Cikánek! Ten odchytal všech deset utkání a zapsal si průměr 1,71 gólů na zápas a úspěšnost zákroků 94,57 %. Kladno bylo jinak v play off nejproduktivnějším týmem (40 vstřelených gólů) a zároveň inkasovalo nejméně branek (17). Připsalo si také výbornou úspěšnost přesilovek – 24,07 %.


Chomutov postihly před baráží zdravotní problémy

Na chomutovské Piráty se evidentně pořádně lepí smůla. Nejenže musí bojovat v baráži o udržení nejvyšší soutěže, ale ještě je potkaly nezáviděníhodné zdravotní trable. Hráči minulý týden snědli vadný tatarský biftek a ulehli s rozsáhlými střevními problémy. U jednoho z hráčů se potvrdila salmonela. Nad týmem tak zůstává viset otazník, s jakými hráči vůbec do baráže vyjede. Závěr play out odehrála řada juniorů, kteří však ve své soutěži postoupili v play off do semifinále a musí ještě tam bojovat v dalších utkáních. „Vůbec na to nekoukáme. Už je to týden, takže už na tom možná někdo bude lépe. My jsme šli do série s Jihlavou s pěti nebo šesti kluky na antibiotikách. Měli jsme z toho strach, ale kluci to nakonec dali. Nemyslím si, že to bude hrát velkou roli,“ nechtěl příliš rozebírat chomutovské problémy David Čermák.

Chomutov zakončil základní část Tipsport extraligy na předposledním místě se ziskem 50 bodů a na stejné pozici se umístil i po následném play out. Během šestizápasového měření sil přidal na své konto dalších pět bodů – jednou zvítězil po základní hrací době a jednou na nájezdy. Ve zbylých čtyřech případech prohrál v základní hrací době. V posledních třech duelech, které Chomutov odehrál, nestačili Piráti 1:4 na Pardubice a 2:4 na Litvínov. Karlovy Vary naopak udolali 3:2 po nájezdech.

Chomutovští měli během celé sezony jedny z nejhorších přesilovek i oslabení v lize, což se jen potvrdilo i v play out. Tam měli Piráti využití přesilovek 12,66 % a ubránění oslabení 80,78 %. Hlavním tahounem mužstva byl v základní části bezpochyby útočník Vladimír Růžička (16+23), který byl jednoznačně nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem Pirátů. Slušný bodový příspěvek přidali ještě Radek Duda (9+14) a Jan Stránský (9+13). V brance dostával nejvíce prostoru Justin Peters, který se také jako jediný z brankářů přehoupl přes 90% úspěšnost (90,60 %). V play out pak bodově (a hlavně střelecky) explodoval mladý Adam Raška (6+0), kterého Rytíři velmi dobře znají z jeho působení v Třebíči.


1. kolo baráže o TELH Piráti Chomutov - Rytíři Kladno se odehraje v pátek 29. března od 17:10 v chomutovské ROCKNET ARÉNĚ. Utkání můžete sledovat živě na ČT Sport.