Během léta byly dojmy z výsledků v přípravě různé. Promítly se i do úvodu sezony, kdy z prvních zápasů byly prohry 2:6 (Třinec), 2:5 (Mountfield HK) a 4:7 (Karlovy Vary). Prvním pozitivním signálem byl zisk bodu s Vítkovicemi a zejména následná výhra 2:1 ve Zlíně, o kterou se velkou měrou postaral nově příchozí gólman Denis Godla. Slovenský reprezentant se stal klíčovou postavou týmu a následně se zasloužil o celou řadu důležitých bodů.

 Postupně si celé mužstvo začalo více zvykat na extraligové tempo a z hlavního adepta na sestup bylo rázem mužstvo, které se několik týdnů drželo na postupových příčkách do předkola play off. A ne náhodou. Vždyť Rytíři dokázali několikrát porazit ty nejlepší týmy z celé soutěže. Za zmínku stojí třeba výhra 7:5 nad Plzní v 9. kole, vysoké vítězství 8:4 v O2 aréně proti pražské Spartě či dvě výhry nad vítězem základní části Libercem.

Kladnu však zlomila vaz série jedenácti proher v řadě (38. až 48. kolo). Přesto Rytíři v boji za extraligovou příslušnost žili dál, a to až do posledního zápasu sezony. Ten se odehrál v Litvínově – šlo o přímý souboj o záchranu. Který tým vyhraje, zůstává. Vítěz padá do Chance ligy. Parta okolo Jaromíra Jágra jela na sever Čech s nožem na krku, ale také vracející se vítěznou vlnou – předchozí tři utkání (nad Spartou, Brnem a Mladou Boleslaví) pokaždé skončily úspěchem za tři body. Chemici ale do zápasu vstoupili dobře a výhrou 6:2 si uhájili extraligu a Kladno padlo o patro níž.

V tu chvíli nikdo netušil, že o zhruba týden později budou české soutěže kvůli koronaviru předčasně ukončené a jediné, co se nakonec regulérně rozhodlo, byl sestup Kladna. Vítěz extraligy totiž v sezoně 2019/20 existovat nebude. Stejně tak ani vítěz play off 1. ligy – proto se po schůzce klubů nakonec odsouhlasil postup Motoru České Budějovice. Právě tento tým nahradí Rytíře v extralize.

Individuální úspěchy

Ačkoliv Kladno z extraligy sestoupilo, otisklo v nejvyšší české lize i klubové historii řadu nesmazatelných stop. Doslova zázrakem se stal obránce Brady Austin, který posílil Kladno před sezonou a vedení si od něj slibovalo tvrdou hru zejména směrem dozadu. Z kanadského beka se však stal ofenzivní tahoun, a nakonec i nejproduktivnější obránce celé extraligy, který překonal rekord v počtu gólů vstřelených obráncem v samostatné české lize (Austin dal 18 branek, v tomto ohledu do té doby vedl se 17 góly exkladenský Martin Ševc).

Ani Jaromír Jágr nevyšel ze sezony 2019/20 s prázdnou. Při výhře 8:4 nad Spartou si připsal čtyři kanadské body a tehdy zároveň dosáhl na jubilejní dvoustý bod v extralize. Ročník nestárnoucí legenda s číslem 68 zakončila s bilancí 15 gólů a 14 asistencí za 38 odehraných zápasů. Navíc neřekl poslední slovo a dál individuálně trénuje. Uvidíme ho mezi mantinely i nadále?

 

 

Kladeňáci se činili v rámci klubové historie. Úctyhodného milníku dosáhl útočník Vítězslav Bílek. Stal se teprve 18. hráčem Kladna, který překonal hranici 500 odehraných ligových zápasů. Jen o stovku méně má na svém kontě kapitán Jakub Strnad. Oběma srdcařům byl předán památeční dres s číslem 500, respektive 400.

Návštěva Orlanda Blooma

Náročnou sezonu zpestřila návštěva hollywoodské hvězdy Orlanda Blooma. Britský herec, kterého mohou diváci znát třeba z Pirátů z Karibiku či Legolase, navštívil kladenský ČEZ stadion, aby se poprvé v životě podíval na hokejový zápas. Jeho přítomnosti si všimli fanoušci, ale také česká i zahraniční média.

Orlando Bloom dostal na památku dres s oblíbeným číslem 13, na svých sociálních sítích svou návštěvu pečlivě zdokumentoval a nechal se slyšet, že to nemusela být jeho poslední návštěva kladenského zimáku. Bloom se do Čech vrací natáčet seriál Carnival Row, a tak si na Kladno možná cestu ještě někdy opravdu udělá.

Speciální dresy

Vedení klubu si i pro sezonu 2019/20 připravilo pro fanoušky spoustu zajímavých aktivit spojených s klubem. Hráči extraligového mužstva dvakrát navštívili náměstí Starosty Pavla, kde otevřeli a také zavřeli kluziště, byli na návštěvě dětského domova, křtili knihu Kladýnko a během zápasů se hned několikrát představili ve speciálních dresech.

V rámci halloweenského zápasu vyjeli na začátku sezony svěřenci trenérů Čermáka, Lidického a Kregla na led ve zlaté sadě dresů. Ani letos nechyběl vánoční zápas, který se nesl v duchu ryze českých vánočních svátků. Vánoční dresy byly pro tentokrát koncipovány do modré barvy a na logo Rytíře se vrátila svatozář.

Sezona vyvrcholila velkolepým nadačním utkáním, kterému předcházel slavnostní ceremoniál. Ani na tuto příležitost nemohly chybět speciální trikoty. Kladno se poprvé zahalilo do černé a dresy vzbudily mezi fanoušky velmi pozitivní zpětnou vazbu. Navíc pomohly kontu klubové nadace Knights Foundation v živé dražbě na stadionu částkou 126 tisíc korun – šlo o jednu ze dvou sad hraných artiklů. Tu druhou sadu můžete dražit na portálu Aukro do neděle 15. března.

Přišla, trefila a vyhrála zájezd za 40 tisíc

O nejsledovanější video letošní sezony se na YouTube kanálu Rytíř TV postarala fanynka Hana. Oddaná příznivkyně kladenského hokeje se shodou okolností podruhé dostala k přestávkové soutěži se společností Invia. Stala se jedinou úspěšnou soutěžící, která od půlky trefila malou mezírku v bráně a vyhrála tak zájezd v hodnotě 40 tisíc korun.

„K moři jsem jezdívala kdysi. Naposledy jsem byla v Turecku, ale to už je tak dvacet let. Od té doby, co mám děti a nejsem na tom finančně dobře, jsem si dovolenou nikdy nemohla dovolit. Konkrétní destinaci ještě v hlavě nemám, ale bude to určitě v létě někam k moři,“ uvedla šťastná výherkyně.

Loučení se s klubovými zaměstnanci po mnoha letech

Předposlední den roku 2019 se na stadionu loučila po dlouhých 39 letech zasloužilé kariéry vedoucí sekretariátu Hana Poláčková. „Strávila jsem u kladenského hokeje celý pracovní život. Nějaký čas jsme dokonce bydleli v bytě, který býval na stadionu,“ vzpomínala při své rozlučce. „Za největší zážitky během té dlouhé doby považuji oba postupy do extraligy. Ten druhý mám ještě stále v živé paměti a jistě dlouho mít budu,“ dodala před svým odchodem do zaslouženého důchodu.

Na konci září se s klubem rozloučil také tiskový mluvčí Vít Heral. Ten svou práci předal po 9 letech Lukášovi Jůdlovi. „Bylo mi vždycky ctí pracovat pro Rytíře a výsadou být po boku Jaromíra Jágra. Zažil jsem tu spoustu nepopsatelných chvil a načerpal obrovské množství zkušeností. Nyní ale nastal čas na změnu v osobním i profesním životě, chci se věnovat více rodině a hokeji zase už jen jako fanoušek. Klukům na ledě budu držet palce a fandit budu samozřejmě i všem svým dosavadním kolegům, kterým děkuji za spolupráci,“ uvedl Heral.

Všem fanouškům, partnerům a sponzorům děkujeme za přízeň v sezoně 2019/20!