Tolik legend ledního hokeje se na jednom místě už dlouho nesešlo. Středeční večer svedl do OAZY pořádně silnou sestavu. Milan Nový, Jan Neliba, Zdeněk Müller, Jiří Kulíček, Otakar Vejvoda starší, Miroslav Krása, František Kaberle starší nebo stále hrající fenomén Jaromír Jágr. To je jen krátký výčet významných jmen, která se sešla u příležitosti otevření stálé expozice Síně slávy kladenského hokeje.

Ještě před odhalením rozsáhlé výstavy ale muselo dojít k rozšíření řad kladenských legend. Do Síně slávy byli slavnostně uvedeni bývalý obránce Libor Procházka a bývalý dlouholetý kapitán Kladna Pavel Patera. Moderátor Zdeněk Vrba nabídl krátké shrnutí výjimečných sportovních kariér a Libor Procházka spolu s Natálií Paterovou, která zastupovala svého otce, poté z rukou tiskového mluvčího Rytířů Víta Herala přebrali památeční dresy. „Je to pro mě obrovská čest. Když jsem si četl ta jména, která tu jsou, tak jsem napočítal šest sedm jmen, která mě trénovala už v dorostu nebo potom v A týmu. O to je to pro mě výjimečnější. Pořádně mi to ale došlo až ve chvíli, kdy jsem si tady sedl na židli,“ svěřil se se svými pocity mistr světa a olympijský vítěz Libor Procházka.

Noví členové pak spolu s Jaromírem Jágrem přestřihli pásku a odhalili výstavu mapující historii hokeje v Kladně. „Jsem hrozně rád, že něco podobného vzniklo, protože kladenský hokej si to opravdu zaslouží. Vždycky tu bylo hrozně moc kvalitních hráčů,“ je spokojený majitel kladenského týmu Jaromír Jágr, který si myslí, že podobný projekt je důležitý i pro budoucí hokejisty. „Když jsem byl malý, tak jsem se chodil dívat na zimní stadion, byl jsem skoro na každém zápase. Pamatuji si slova Ivana Hlinky: ‚Když neznáš historii hokeje a neuznáváš hráče, kteří hráli před tebou, tak nikdy nemůžeš být kvalitní hokejista.‘ Od té doby, co to vyslovil, jsem se nad tím několikrát zamýšlel a musím říct, že něco na tom bude. Všichni hráči, kteří byli uvedeni do Síně slávy, byli pro nějakého dalšího hokejistu vzorem. I já jsem měl spoustu vzorů, podle kterých jsem se učil hrát hokej,“ zavzpomínala slavná osmašedesátka.

Na zhruba sto metrech čtverečních vyhrazených výstavě provázejí diváky jednotlivými dějinnými etapami přehledné informační panely, které doplňují obrazovky zobrazující dobové záběry. Hlavním lákadlem jsou ale pochopitelně jednotlivé předměty, které do expozice zapůjčili samotné legendy. Vedle pohárů, které kladenský tým vybojoval, jsou k vidění i zlatá medaile z olympijských her v Naganu nebo bronz z olympijského turnaje v Turíně. Ve dlouhé vitríně spočívají na čestných místech hrané hokejky, brusle nebo i dresy z různých období historie kladenského klubu. Samozřejmostí jsou i vydařené velkoformátové fotografie. „Je tam malý Stanley Cup, to je asi to nejcennější, co může hokejista spolu s olympiádou dokázat. Potom je tam například můj vůbec první dres z Pittsburghu,“ prozradil Jágr.

Veřejnosti se otevřela výstava hned o den později – ve čtvrtek 8. března. Expozice je veřejně přístupná všem návštěvníkům uvnitř nákupního centra OAZA Kladno. „Od Rytířů to byl výborný nápad. Takovouto historii mají lidi vidět. A tady jí uvidí,“ těší Milana Nového, nejlepšího kanonýra Klubu ligových střelců. Je pro nás poctou a radostí, že Síň slávy jednoho z nejlepších hokejových klubů v celoevropském měřítku, může být právě v Oaze. Bude velkým lákadlem nejen pro návštěvníky našeho nákupního centra, ale také pro mladé kladenské hokejisty, které musí úspěchy a historie kladenského hokeje motivovat," dodal manažer NC OAZA Kladno Ondřej Valenta.

Jágrova hokejka pro Křépu za 68 tisíc!

Petr Křepelka, kladenský hokejový odchovanec, se těžce zranil na podzim loňského roku v německé lize. Křépovi hrozilo totální ochrnutí. V zemi našich západních sousedů se Petr léčí a bojuje, aby se mohl vrátit do běžného života. Hlavní partner Síně slávy kladenského hokeje, společnost Rebuy Stars, neváhala ani chvíli a ve spojení s Jaromírem Jágrem a kladenskými Rytíři se rozhodla Křépovi finančně pomoci. 

Středeční hokejová sláva tak měla své pokračování v krásném místním Rebuy Stars Casinu OAZA Kladno v čistě charitativním podtextu. „V NHL se pravidelně konají tzv. Casino Charity Nights, na kterých se k jednomu stolu posadí hráči a fanoušci, draží se sezónní dresy a část večerního výtěžku jde na vybrané dobročinné účely. My chceme podobnou cestu prokopat také v České republice a dokázat, že jsou tu čistá casina, která pomáhají, a dávají tak zábavě zase trochu jiný rozměr. Skvělé vztahy s kladenským hokejovým klubem nám nahráli k tomu poprvé zkusit prošlápnout charitativní cestu v případě Síně slávy kladenského hokeje i v případě pomoci Křépovi. Jsem rád, že to, co děláme, má smysl,“ říká Mgr. Michal Krčmář, marketingový šéf Skupiny Rebuy Stars.

Barmanky pořádajícího casina vybíraly dýška na Křépu a Jaromír Jágr osobně daroval svoji hranou hokejku, která se stala součástí půlnoční dražby. Hokejka byla po necelé půlhodině prodána za velmi symbolických 68.000 Kč, barmanky z Rebuy Stars pak doplnili částku na skvělých 93.600 Kč! Šek v casinu převzal bratr Petra Křepelky Jonáš.


Text: Filip Ardon a redakce. Foto: Bohumil Kučera, Josef Poláček a Rebuy Stars. Video: Marek Pirner